Tévhitek a wiccárol
Tévhitek a Wiccáról
Elképesztő, mennyi tévhit, félreértelmezés kering a Wiccáról a köztudatban. Összegyűjtöttünk néhányat, hogy megkiséreljük eloszlatni ezeket.
Az alábbiak a tradicionális Wicca elképzeléseit tükrözik. Természetesen minden Wiccának jogában áll, hogy ne értsen egyet velük. Ugyanakkor az a tapasztalatunk, hogy a téves elképzelések hátterében sokkal inkább a tudatlanság és a téves információk terjedése áll, semmint jól megalapozott, másféle világnézetek összessége. Reméljük, az összefoglaló segit megismerni a Wiccát, és eloszlatni jónéhány félreértést, mely széles körben övezi.
1. A Wicca vallás sokféle istent tisztel.
Nem igaz. A Wicca vallás istenpárja az Úrnő és az Úr. Ezen istenségeknek léteznek más nevei is, ezek a nevek általában a megismerés misztériumán keresztül fedődnek fel a Wicca számára.
Más vallások istenei és istennői (Freya és Odin, Izisz és Ozirisz, Héra és Zeusz, Asztarte és Adonisz, Lilith és Szamael, Istar és Tammuz stb.) NEM a Wicca istenpárjai, csupán bizonyos aspektusaikban hasonlitanak.
Más kérdés, hogy az Istenpár tisztelete nem kizárólagos. Minden Wicca rendelkezik saját, személyes spiritualitással is, melybe nyugodtan belefér bármely Isten tisztelete (amennyiben az adott Isten nem monoteisztikus világképet követel meg hiveitől).
1. A Wicca istenpárja a Napot és a Holdat jeleniti meg.
Nem igaz. Az Istennő a Hold, az Isten pedig a Természet képviselője, de számos egyéb arcot is viselhetnek, mindig egymást kiegészitve.
3. A Wiccák egyetlen szabálya a Wicca Intelem.
Nem igaz. A Wicca Intelem nem szabály, hanem - mint neve is mondja - intés, figyelmeztetés. Fontos tudnunk azt is, hogy ez az Intelem csupán a hetvenes évek végétől ismert a Wiccában, előtte semmi ilyesmit nem ismertek.
4. A Wicca Intelem igy szól: Ha nem ártasz vele, azt tégy, amit akarsz.
Nem igaz. A félreforditás a szöveg nem értéséből adódik. Wicca Intelem pontos szövege a következő: "Ha azzal nem ártasz, azt tégy, amit akarsz." Egyetlen szóval nem beszél arról, hogy tilos az ártás, csupán annyit mond, hogy amennyiben nem ártasz, megteheted, amit akarsz. De amennyiben ártasz, viselned kell a következményeit.
A Wicca felelősséget vállal minden cselekedetéért, mert tudja, hogy a természet kiegyensúlyozza önmagát. A tisztességtelenség, a hazugság, az átok, a szerelmi kötés visszaüt. A Wicca nem azért nem teszi általában ezen dolgokat, mert tilos volna. Nem holmi vallási parancsolat, hanem saját becsületérzéke, empátiája az, ami visszatartja - ha ez nem, akkor pedig saját jól felfogott érdeke.
5. A Wicca lehet magányos Wicca, vagy tartozhat csoportba is.
Féligazság. A Wicca alapvető lényege a csoport, a coven. A coven egy mágikus család, melynek tagjai spirituális közösséget alkotnak.
Ugyanakkor természetesen előfordulhat, hogy egy Wicca nem talál megfelelő csoportot magának. Természetesen ettől nem kevésbé Wicca, de a Wicca belső lényegétől, misztériumának nagy részétől fosztódik meg ezáltal. Épp ezért mindenkinek a csoportmunkát javasoljuk, próbálj meg találni magadnak megfelelő covent, csoportot. Ha egy adott csoport nem felel meg az elképzelésednek, akkor keress másikat. Az emberek között lehetnek elletétek, de ez nem a csoport, mint fogalom hibája.
Természetesen vannak olyanok is, akik Wiccának gondolják magukat, de nem akarnak semmilyen csoportba tartozni. Akármennyire is sajnálatos, akkor az ő útjuk nem a Wicca. Hivhatják természetvallásnak, pogányságnak, boszorkányságnak, de a félreértések elkerülése végett jobb letisztázni, hogy a Wicca nem magányos út.
Ugyanakkor figyelem! Minden wicca saját spiritualitással rendelkezik. Egy coven tagjának lenni nem azt jelenti, hogy az összes coventag egyforma módon tiszteli isteneit, egyforma világnézetet vall, egyforma spiritualiást követ. Sőt! A legtöbb coven tagjainak eltér az elképzelése egymástól, és ez igy jó, igy gazdagitja, szinesiti a csoport egészét.
6. A Wicca elismeri az önavatást.
Nem igaz. Mindenki saját maga kommunikál az Istenekkel, nem közvetítőkön keresztül. Ez (elméletileg) logikusan hozza magával a megállapítást, hogy csak az a Wicca, aki avatással rendelkezik, hiszen a misztériumok avatatlanjai nem képesek közvetlenül a kontaktusra (ha elfogadjuk, hogy a Wicca misztériumvallás). Ezen avatás érkezhet fizikai vagy nem fizikai személytől, a misztériumokat meg lehet élni akár a hétköznapokban is, de az önavatás lehetetlen - ez azt feltételezné, hogy az ember önmagának ad át olyan misztériumokat, amelyekkel nem rendelkezik.
Az avatásnak számtalan aspektusa van: a misztérium átadása, az energiaszint növelése, önfelajánlás az istenek számára, befogadás a mágikus családba, stb. - ezek közül az ember egyedül önmaga felajánlását képes elvégezni.
Az Istenek az embereket a misztériumokba vagy az életesemények folyamatain keresztül avatják be az embert. A misztérium a hétköznapok mögött meghúzódó spirituális igazság. Ezt meg lehet élni egy Wicca avatás során Wicca módon, vagy másképp, de akkor az nem Wicca. A Wicca vallás ugyanis egy kontextust, gondolati közeget, értelmezési tartományt, definíciómátrixot is biztosít az élményhez, s ettől lesznek a Wicca misztériumai a Wicca misztériumai.
7. A Wicca hierarchikus vallás.
Nem igaz. A Wicca coveneket a Főpapnő és a Főpap vezeti. Vezetésük a spirituális útra irányul, és nem diktatorikus jellegű, csupán útmutatást ad. A Wicca Főpapnők és Főpapok tiszteletet érdemelnek, mivel - ideális esetben - tudásukat hosszú évek küzdelmes munkájával és tapasztalatokkal sajátitották el, de ez nem lehet egyenlő a talpnyalással. A Főpapnő és a Főpap segiti a coven tagjainak tanulását, tanácsokat ad, és segit a vitás kérdések, konfliktusok rendezésében. Egy teljesen demokratikus coven azonban totálisan utópisztikus elképzelés, az iránymutatás szükségszerű.."